Mire kellene törekedni az orvosoknak a tünetek megszüntetése helyett?
Részletek dr. Ládi Szabolccsal, az újító szellemű háziorvossal készült interjúból. (Megjelent: a VITAMIN, ingyenes egészség- és életmódmagazin, 2005. májusi számában)
Mi a mottód?
Az orvosnak nemcsak egy megtanult adathalmazt kell interpretálnia egy bizonyos másik adathalmazra, hanem az embert a mikro- és makrokörnyezetében, globálisan kell látnia. Nem csupán a tünetek megszüntetésére kellene törekednie. Néha meg is döbbennek a betegeim, amikor azt mondom nekik, hagyni kell, hogy a testből kijöjjön az, ami ki akar jönni.
Néha olyankor jönnek el hozzám tanácsot kérni, amikor már teletömték magukat lázcsillapítóval. Ilyenkor meg szoktam tőlük kérdezni, hogy vajon tudnak-e tudatosan emészteni, vagy szabályozni a veseműködésüket, a szívritmusukat. Ha nem, akkor miért akarják az immunrendszerüket külső anyagokkal irányítani?
A szervezet nagyon jól tudja, mit kell tennie. A láz például nem betegség, hanem egy tünet, aminek örülni kell, hiszen azok a hatások, amelyek előidézték a fertőzést, ezeken a tüneteken keresztül egyenlítődnek ki. Ha ezeket "visszanyomjuk" a szervezetbe, a betegséget kiváltó okokat még nem szüntettük meg.
Jó-jó, de tegyük fel, hogy fáj a fejem. Mit tegyek, ha nem azt az utat választom, hogy rögtön bekapok egy pirulát?
Meg kell keresni az okot, ami miatt fáj. Számtalan oka lehet, ha elkezdeném számba venni, még órák múlva is sorolnám. A homeopátiás repertóriumban például több ezer fajta fejfájás szerepel. Ebből is látszik: ha a tünetek ennyifélék, akkor az okok is éppen ilyen különbözőek lehetnek. Mindennek meg lehet találni az okát, de erre a hagyományos háziorvosi rendelés keretein belül sajnos nincs idő. Ehhez többórás beszélgetésre lenne szükség.
Hajlandó vagy ennyi időt szánni egy-egy ilyen beszélgetésre?
Igen, munkaidőn kívül. Hetente egyszer-kétszer a rendelés után még visszahívok néhány beteget, akikről úgy érzem, hogy a gyógyszeres kezeléssel csak elodázzuk a probléma megoldását. Ilyenkor másfél-két óráig beszélgetünk, és még akkor is csupán az alapokig jutunk. Kirajzolódik az, hogy ő milyen típusú ember, milyen családból származik, most mivel foglalkozik, elégedett-e a helyzetével, milyen életmódot folytat. A beteg aktuális állapotát térképezzük fel - a tünetei beszédesek, de nem kifejezetten ezekkel, hanem magával a beteggel kell foglalkozni!
Észre kell vennünk, hogy a betegség nem egy kívülről érkező gonosz, amit az orvos holmi varázslóként legyőz. Ha nincsen összhangban a gondolati, az érzelmi és a fizikai élet, akkor keletkeznek az ilyen feszültségek. Az orvos abban segíthet, hogy a beteg maga tárja fel a lehetséges okokat, és maga találja meg a megoldást a betegségére.
Mennyire számítasz úttörőnek ezzel a hozzáállással?
Nem igazán számítok annak. Ezekre az ismeretekre nagyon nagy az igény. Az emberek többsége belátja, hogy a betegség egy általunk "kitermelt" probléma.
Ezzel szemben a mai hagyományos orvosi rendszer a gyors és látványos "gyógyulásra" törekszik, amely azonban csak tüneti kezelés.
|
Képzeljük el, hogy a testünket egy autó szimbolizálja, amelyben felvillan a vészjelző lámpa, jelezve, hogy kevés az olaj, vagy valami tönkrement: ilyenkor a hagyományos orvostudomány kikapcsolja ezt a lámpát, és a kocsi addig megy, amíg le nem robban.
A holisztikus orvoslás (szándékosan nem alternatívat, vagy kiegészítőt mondok, mert ami teljes, azt nem kell kiegészíteni) az embert, a mikrokozmoszt a makrokozmoszon belül szemléli, és úgy próbálja felfedni a probléma valós okát. Ezt a szemléletet sajnos egy napi negyvenes-ötvenes, vagy amilyen éppen ma volt, hatvanas betegforgalom mellett nemigen lehet érvényesíteni.
Jó lenne változtatni ezen.
Igen, de ez nagyon nehéz. A probléma az orvosképzésnél kezdődik.
Én az egyetemen több ezer előadást végigültem, de egyetlen egy sem szólt arról, hogy miképpen maradjunk egészségesek. Valójában betegségtant tanultunk. A gyógyszertannak több szemesztert is szentelnek, míg gyógynövénytant vagy táplálkozástant egyáltalán nem oktatnak.
|
Saját praxisomon belül lehetőségem van összehasonlítani a klasszikus mintát és a természetes gyógymódokat. Hihetetlen a különbség az utóbbiak javára. A legkedvesebb történeteim azok, amikor olyasvalakit sikerült meggyógyítanom, aki addig már minden egyéb megoldást kipróbált.
Úgy tűnik, nagy hatást gyakoroltál a zánkai és környékbeli emberekre...
A legfontosabb, amit teszek, az az, hogy megpróbálom átadni ezeket a nagyon fontos információkat. Bárcsak kialakulna bennük az igény egy egészségesebb életre!
A témához kapcsolódó olvasmányok:
|