Kik programozzák az agyunkat?
Az egyik legmélyebb hatású, gyakran az egész életutunkat meghatározó programot a szüleinktől kapjuk. Az a mód, ahogyan szüleink viselkedtek, ahogyan megküzdöttek, vagy meghátráltak egy-egy nehézséggel szemben, tudat alatt mélyen benne él a gyermekeikben.
Nagy az esély arra, hogy hasonló esetben a szülői viselkedésmintát fogják követni, hiszen nem láttak mást. Ha pedig láttak is, a szüleiktől kapott minta sokkal hatékonyabb. Azok az elvek, amelyeket szüleink plántáltak belénk, egy életre meghatározhatják, hogy milyen területeken, milyen megoldási módszerekkel próbálkozzunk.
A másik nagy programozó az iskola. Ma már egyre több kutatás mutatja ki, hogy a hagyományos iskolai oktatás a gazdag gyermekkori képességskála beszűkítésének, elsorvasztásának, uniformizálásának egyik leghatékonyabb eszköze.
"Minden gyerek egy művész, a kérdés csak az,
hogyan maradjon művész, ha már felnőtt."
(Pablo Picasso)
Abból a 20 - 25 fontos képességből, amelyet mindannyian magunkkal hozunk, az iskolai oktatás és nevelés alig 4 - 5 képesség alakulását kíséri figyelemmel és részesíti előnyben a többiekkel szemben.
|
"Gyakran egy élet nem elég hozzá, hogy azt a rabszolgát, amelyet az iskolában neveltek belénk, kiverje belőlünk" - állapították meg a neveléstudománnyal foglalkozó szakemberek.
Napjainkban tanúi vagyunk annak, hogy a serdülőkori, de sokszor a felnőttkori viselkedés legfontosabb programozójává lép elő a tömegkommunikáció, főként a televíziós műsorsugárzás.
Ezzel az a baj, hogy a tv műsorok, mozi és videofilmek egy nem létező, kitalált, mesterségesen, sokszor negatív irányban torzított világot tárnak elénk gyakran nagyon hatékony eszközökkel.
Az innen másolható életvezetési és viselkedési programok a valóságos életben vagy semmit sem érnek, vagy egyenesen károsak, veszélyesek a társadalomra és az egyénre egyaránt.
Mi a megoldás ?
A fentiekből az következik, hogy azokat a programokat, amelyekkel életünk során feltöltődtünk a szüleink, az iskola, a környezetünk révén, rendszeres időközökben felül kell vizsgálnunk.
Olyan ez, mint a hogyan a számítógépeinkben is idöröl-idöre le kell cserélnünk már elavult szövegszerkesztő programjainkat, különben egy idő után nem tudjuk fogadni, elolvasni a környezetünkből érkező, már modernebb programnyelveken irt üzeneteket.
A fejünkben lévő programjainkat is folyamatosan frissítenünk kell, mert nagy a veszélye annak, hogy a szüleinktől, iskoláinktól, munkahelyünktől kapott viselkedési programjaink már elavultak, nem alkalmasak a jelenlegi helyzetünk és életproblémáink megoldására. "Lifelong learning" - "Élethosszig tanulás" - ez a jelszó a fejlett országokban, ahol azt vallják, hogy a XXI. században, a gyorsuló idő korában, felnőtt fejjel is, átlag ötévenként újabb és újabb ismeretek körét kellene elsajátítanunk.
Mi ennek a módja?
Meg kell óvnunk magunkat a "negatív programozástól" - ebben főleg a média a ludas - és tudatosan olyan programokat és olyan környezetet kell választanunk, amelyek az új helyzetben is hatékony, a kornak megfelelő programokat tanulhatunk meg.
Ez utóbbit személyiségfejlesztő könyvek, hang- és videokazetták CD-k, illetve tanfolyamok segítségével valósíthatjuk könnyen meg. Rendkívül fontos, hogy a pozitív beállítottságú, sikeres emberek közelében lehetőleg minél több időt töltsünk el.
Remélem, hogy ezzel a példával sikerült Ön előtt feltárnom az önfejlesztésben rejlő óriási lehetőségeket. Az emberek széles tömegének lenne szüksége ezekre az ismeretekre, mégis rengetegen elsiklanak felette.
A személyiségfejlesztés valójában a KULCS az életkörülményeink megváltoztatásához. A segítségével módunk nyílik a problémáinkat okozó tényezők módosítására.
Befejezésül a személyiségfejlesztés meghatározását egyik kedvenc mentorom megfogalmazásában ajánlom elolvasni:
"Törekvés a képességeid, adottságaid lehető legteljesebb kifejlesztésére. Valamennyi energiádnak a bevetése az erőforrásaiddal - az időddel, energiáddal, szellemi kapacitásoddal, a gondolkodási, képzelő és alkotóképességeddel - való bölcs gazdálkodás érdekében. Az adottságaid hasznosítására és a képességeid továbbfejlesztésére, bármikor lehetőséged nyílik az életben." (Jim Rohn)
Ajánlott KÖNYV: Félelem a sikertől - Szerző: Martha Friedman
(alcím: Miként programozza nyerőnek vagy vesztesnek az embert a saját családja?)
Forrás: Kajárik Béla
|