IGAZ, vagy TÉVES a következő két állítás?
- Szinte valamennyi wellness témakörrel kapcsolatos hiánytünet a normális öregedési folyamat velejárója.
- Az összes, számunkra nélkülözhetetlen tápanyag megszerezhető az átlagos napi étkezéseink alkalmával elfogyasztott élelmiszerekből, ezért bármiféle táplálékkiegészítők és vitaminok fogyasztása csupán pénzpocsékolás.
Nos, a helyes válasz: mindkét esetben téves!
Két fő probléma van a jelenlegi élelmiszerellátásunkkal, íme:
- Túl sokat eszünk... a statisztikák szerint a lakosság közel 60 %-a túlsúlyos, és
- A szervezetünk számára, még az egészségi állapotunk megőrzéséhez nélkülözhetetlen építőelemek (tápanyagok) minimális mennyiségét sem biztosítjuk.
Elfogyasztotta-e már a mai spenót adagját?
Az 1948-ban még a piacon vásárolt 100 gramm spenótnak a vastartalma 158 milligramm volt. 1965-ben ez az érték maximum 27 milligrammra csökkent. 1973-ban pedig, átlag 2,2 milligramm volt csupán. Ez azt jelenti, hogy 75 tányérnyi spenótot kellene megennie az embernek ahhoz, hogy ugyanannyi vasat tudjon a szervezetébe bejuttatni, mint amennyit 1948-ban egy tányérral képes volt.
Kobaltra is szükségünk van a B12 vitamin beépüléséhez. A B12 vitamin az egészséges vörös vérsejtek termelődéséhez nélkülözhetetlen. Szomorú tény viszont az, hogy azokban az élelmiszerekben, melyek az ételeink jelentős részét képezik, és a legfontosabb kobalt forrást jelenhetnék számunkra, a tesztek ma már nem mutatnak ki semennyi kobaltot sem.
A gyümölcs és zöldségtermelés céljára használt felső talajréteg napjainkban már nagyon silány, tápanyaghiányos. Ebből adódóan a termés, meglehetősen alacsony százalékban tartalmazza a szervezetünk optimális egészségi állapota fenntartásához szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
Egy átlagos napi étrend nem biztosítja mindazokat a szükséges fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek nélkülözhetetlenek a belső szerveink elhaló sejtjeinek a pótlásához. Amennyiben tápanyaghiány keletkezik a testünkben, akkor az immunrendszerünk meggyengül, és különféle betegségek kockázatának vagyunk kitéve.
Tehát... tudja-e Ön is biztosítani a napi étkezéseivel a szervezete jó egészségi állapota fenntartásához igényelt 20 féle nélkülözhetetlen aminosavat, 14 ásványi anyagfajtát és 13 féle szükséges vitamint? A különféle egészségvédő, növényi hatóanyagokról már nem is beszélve?
Ki vigyáz az Ön egészségére?
Napjaink rohanó életstílusa arra ösztönzi az élelmiszeripart, hogy a fogyasztói igénynek legmegfelelőbb termékeket állítson elő. Az eredmény pedig a következő: ezek a gyorsan elkészíthető, feldolgozott élelmiszerek nem tartalmazzák az egészségi állapotunk megőrzéséhez szükséges tápanyagokat.
Az étrendünkből teljesen hiányzó nyers, élő élelmiszereket, az elhízást elősegítő, magas kalóriatartalmú, alacsony tápértékű tápanyagokkal pótolják. A fogyasztók élelmiszer vásárlásainál a leggyakoribb szempontot csupán az íz, az ár és a praktikusság képezi.
Az élelmiszer-ipari termékek kínálatát a tömegmédia reklámozza. A költséges hirdetések mellett eltörpül a lakosság - többnyire hiányzó - hagyományos módszerekkel történő általános felvilágosítása. Az oktatási rendszerünk intézményein keresztül haladva, egy diák csekély ismereteket szerezhet az egészséges táplálkozással kapcsolatban.
A "betegségipar" (közismert néven egészségügy) intézményeihez való könnyű hozzájutási lehetőség, valamint az egészségbiztosítási rendszer sajátosságából adódóan, az a felfogás alakult ki az emberekben, hogy az orvos a felelős a család tagjainak egészségi állapotáért.
Az egészségügynek juttatott állami támogatás jelentős részben az élelmiszer-ipari és egészségügyi lobbi befolyása alatt áll. Számukra az értékesítési volumen és a nyereség növelése a fő szempont, nem pedig olyan dolgok, mint a betegségmegelőzés, a wellness alapelvek, vagy akár a minőségi táplálkozás.
"Fizess még ma az egészségedért addig, amíg jó... mint inkább holnap, amikor már elromlott!" - javasolja a bölcs közmondás.
Vállalja fel a felelősséget önmaga és családja egészségi állapota megóvásáért!
Az első lépésként rendszeresen biztosítsa a napi alapszintű tápanyagbevitelt a megfelelő étrenddel, és mellette végezzen elegendő testmozgást!
Ma már egy kiegyensúlyozott, a szükséges tápanyagokat tartalmazó étkezés összeállítása a hagyományos élelmiszerekből gyakorlatilag megvalósíthatatlan feladatot jelent.
A logikus megoldás tehát az, hogy az élelmiszer költségvetésünkben helyet adunk azoknak a étrend-kiegészítőknek, amelyekkel biztosítani tudjuk a naponta ajánlott minimális tápanyag mennyiségeket. Ezeket nem plusz költségként kellene tekintenünk, hanem mint a bevásárló lista nélkülözhetetlen tartozékát képező élelmiszerek.
A fentiek alapján egy dologban biztosak lehetünk, hogy az egészségi állapotunk megóvásában csak egy valakire számíthatunk: ÖNMAGUNKRA!
Forrás: Kajárik Béla
|