Önbecsülésünk növelésére szolgáló hatféle viselkedésmód
Az alábbiakban ismertetésre kerülő hatféle viselkedésmód egyaránt növeli az önbecsülésünket, erősíti az önbizalmunkat és fokozza a motivációnkat. Lehet, hogy közöttük felfedezel olyanokat, amelyeket te is ösztönösen alkalmazok a másokkal szembeni viselkedésed közben. De ha nem ezt tennéd, azt javasolnám, hogy azonnal kezdj hozzá néhányat alkalmazni közülük a mindennapi életedben!
1.) Másokat mindig mosolyogva üdvözölj, és egyenesen nézz a szemükbe! Ugyanis a mosoly és a közvetlen szemkontaktus egy önbecsülésből eredő önbizalom kisugárzásának a forrásai. Ugyanígy, amikor telefonhívást fogadsz, akár otthon, akár a munkahelyeden, vagy te hívsz fel valakit, először mindig mutatkozz be a beszélgető partnerednek. Ha mindig a bemutatkozásoddal indítod a beszélgetéseidet, ezzel azt jelzed, hogy egy önbecsüléssel rendelkező személy beszél a vonal túlsó végén.
2.) Ajándék, dicséret, vagy elismerés fogadásakor fejezd ki őszinte háládat és köszönetedet! Ne becsüld le, vagy ne hagyd figyelmen kívül mások irántad kifejezett dicséretét, elismerését, vagy ajándékát! A másoktól kapott elismerés méltó fogadásának képessége a szilárd önbecsüléssel rendelkezőknek.
3.) Ne hencegj! Szinte ellentmondásnak tűnik, de az őszinte szerénység egyik jellemzője a dicséretek, elismerések méltóságteljes fogadásának képessége. Azok az emberek, akik folyton a saját sikereikkel dicsekednek és mások figyelmét állandóan magukra szeretnék vonni, ezzel csupán mások elismerését szeretnék kiváltani, mivel önmagukat nem tartják elismerésreméltónak.
4.) Ne igyekezz a saját problémáidat a beszélgetéseid központi témájává tenni! Beszélj mindig pozitívan az életedről és optimizmussal az elvégzendő feladataidról. Igyekezz elkerülni a negatív gondolkodásmódot, őrködj azon, hogy ellenállj az erre történő csábításnak, és kerüld a panaszkodást. Ha néha azon találod magadat, hogy másokat kritizálsz - és ebbe önmagadat is beleértheted - igyekezz megtalálni a segítségnyújtásnak a módját ahelyett, hogy kritizálnál.
5.) Nehéz időkben, vagy amikor rossz napjaid vannak, a helyzetre az aktivitásod fokozásával válaszolj!
Amikor az önbizalmad egy kihívással kerül szembe, ne bizonytalankodj, és ne ess az "analízis paralízis" nevű betegségbe. Az elhunyt Malcolm Forbes mondta egyszer: "A mozgásban lévő járművek a generátorukat használják fel az akkumulátoraik feltöltésére. Hacsak nem vagy egy golfozók szállítására megépített speciális, környezetbarát elektromos kisautó, képtelen vagy a garázsban állva feltölteni az akkumulátoraidat."
6.) Az elkövetett hibáidat és a kapott visszautasításokat tekintsd tanulási lehetőségeknek!
A hibákat egy adott teljesítmény végeredményeként fogd fel, ne pedig az egész karriered befejezéseként. Legyél tudatában a gyengeségeidnek, de ne tekintsd azokat kudarcforrásoknak. A hibázás lehet egy olyan dolog, amit te követtél el, - és előfordulhat, hogy a jövőben még ugyanazt el fogod követni a sikeredhez vezető úton haladva - de a kudarc egyáltalán nem lehet azonos veled.
Még abban az esetben is, ha nagyon negatívan értékeled önmagad, legyél tudatában annak, hogy olyan helyzetben vagy, amely bármelyik pillanatban lehetővé teheti számodra, hogy igen rövid idő alatt a teljesítményed valamilyen rendkívüli javuláson menjen keresztül.
Egy negatív önértékelés, ha az valóban őszinte és mélyreható, sokkal nagyobb bátorságnak és jellemnek a jele, mint az az önmegtévesztés, aminek az alapja a beképzeltség és az erőszakosság. Atlétákkal folytatott munkáim során erről volt lehetőségem számos alkalommal meggyőződni. Egy rendkívül gyenge teljesítményt követően egy csapat, vagy egy atléta sokkal jobb teljesítményt képes produkálni, főként abban az esetben, ha a teljesítmény annyira silány volt, hogy nem lehetett senki másra áthárítani a felelősséget.
Egy csalódás, vereség, sőt egy nyilvánvaló kudarc sem tekinthető végleges állapotnak feltéve, ha mi azt annak akarjuk tekinteni. Ennek az ellenkezője is igaz, ezek a tagadhatatlanul fájdalmas élmények stabil alapként szolgálhatnak a jövőbeli sikereink felépítéséhez.
Készítette: Denis Waitley cikke alapján Kajárik Béla
|