Hit s hiedelem
A sztrakban tallhat megfogalmazs szerint a hit nem ms, mint egy elmellapot vagy gondolkodsi szoks, amely egy szemlybe vagy dologba vetett bizalomban vagy remnyben testesl meg.
Ha sikeres szeretnl lenni, hinned kell abban, hogy sikerrel fogsz jrni, mieltt belekezdenl a tevkenysgedbe.
Tudom, ez kzhelynek hangzik, de ennek ellenre alapveten fontos.
A sikert nem gy lehet elrni, hogy akkor kezdnk el sikeres emberknt gondolkodni, amikor mr sikeresek vagyunk. A sikerhez milliomosokra jellemz szjrssal kell rendelkezni - vagyis mr most gy kell gondolkodnunk, mint ha az lennnk, nem pedig csak akkor, amikor mr azz vltunk.
Hogyan legynk sikeresek, ha nem kezdjk el magunkat sikeresnek tekinteni s nem gondoljuk azt, hogy sikeresek vagyunk? Ez nem lehetetlen. Eddigi lettapasztalatainkat a hiedelmeinknek ksznhetjk. Most itt az ideje, hogy elkezdjnk foglalkozni nhnnyal ezen hiedelmeink kzl.
A hiedelmeink olyan gondolataink, amelyekre rbzzuk, hogy irnytsk az letnket.
Mirt van az, hogy amit az egyik szemly kincsnek tekint, azt a msik semmibe sem veszi?
Mirt van az, hogy amikor kt szemly kihvssal tallja szemben magt, akkor az egyik biztos buksra szmt, a msik viszont, a nehzsgben a siker elrsnek egyik indokt ltja meg?
A legtbb ember elfogadja a sajt kifogsait, s alig kpes egyrl kettre jutni az letben. ppen hogy csak a meglhetsket kpesek biztostani, szemben azzal a nhny agilis j sszpontost kpessggel rendelkez egynnel, akik sikeresek - no nem csupn elboldogulnak az letben valahogy, hanem mesteri mdon megtervezik s meg is valstjk az letcljaikat.
A dnt tbbsg hajlamos elhinni, hogy a gyermekkor s a felnttkori esemnyek formltk az letplyjukat. A valsgban viszont nem az esemnyek alaktjk az letnket, hanem a hiedelmeink s az, ahogyan rtelmezzk azokat. Ennek van dnt jelentsge.
Szakts az nkorltoz hiedelmeiddel!
Bizonyra ismersz olyan remek szemlyeket, vagy hallottl olyanokrl, akik az elszenvedett srelmek s vesztesgek ellenre gyztesen ltk tl a megprbltatsokat, ahelyett, hogy ldozatknt omlottak volna ssze.
Gondolj azokra az emberekre, akik hbors viszonyok kztt ltek, fogsgba estek, s akiket fogvatartik megknoztak.
Sokan kzlk belehaltak a megprbltatsokba s voltak, akik ngyilkossgba menekltek. De a foglyok kzl nhnyan gy dntttek, hogy hinni fognak az letkben s az egynisgk erejben.
Sohasem a krnyezet szmt, s nem az esemnyek szoktk jtszani a dnt szerepet, hanem az, hogy milyen jelentsget tulajdontunk ezeknek a trtnseknek.
Az a fontos, hogy mi miknt tekintnk ezekre a dolgokra, s hogyan rtelmezzk azokat, hiszen ettl fgg, hogy kik vagyunk jelenleg, s miv vlunk a jvben. A hitnkn mlik az, hogy belekezdnk-e egyltaln s megnyerjk-e az letjtszmnkat, vagy a fedetlen leltn lve csupn szemlljk a krlttnk zajl esemnyeket.
A hit az, ami elvlasztja a nyerteseket a panaszkodktl s a bajnokokat a tkfejektl!
A hitnk egy vezrl berendezsknt tjkoztat bennnket arrl, hogy milyen esemny fog rmt szerezni szmunkra s mi fog fjdalmat okozni.
Brmilyen esemny is trtnik az letnkben, a kvetkez kt gondolat szokott felmerl a fejnkben:
Ez most rmt vagy fjdalmat fog nekem okozni? Mit kell tennem, hogy elkerljem a fjdalmat, s rmben rszesljek?
Ezekre a krdsekre adand vlaszunkat a hiedelmeink fogjk meghatrozni.
A hiedelmeinket azok az ltalnostsaink befolysoljk, amelyeket az rm- s fjdalomrzsnkkel kapcsolatban magunknak vallunk. Cselekedeteinket ezek az ltalnos hiedelmeink vezrlik melyek az letutunk irnyt s minsgt is meghatrozzk.
"Ha azt hiszed, hogy meg tudod csinlni, vagy ha azt, hogy nem, - neked lesz igazad!"
(Henry Ford)
Ajnlott olvasmny: Hiedelmeink hatalma
Jeffrey Combs cikke alapjn ksztette Kajrik Bla
|