Hit és hiedelem
A szótárakban található megfogalmazás szerint a hit nem más, mint egy elmeállapot vagy gondolkodási szokás, amely egy személybe vagy dologba vetett bizalomban vagy reményben testesül meg.
Ha sikeres szeretnél lenni, hinned kell abban, hogy sikerrel fogsz járni, mielőtt belekezdenél a tevékenységedbe.
Tudom, ez közhelynek hangzik, de ennek ellenére alapvetően fontos.
A sikert nem úgy lehet elérni, hogy akkor kezdünk el sikeres emberként gondolkodni, amikor már sikeresek vagyunk. A sikerhez milliomosokra jellemző észjárással kell rendelkezni - vagyis már most úgy kell gondolkodnunk, mint ha az lennénk, nem pedig csak akkor, amikor már azzá váltunk.
Hogyan legyünk sikeresek, ha nem kezdjük el magunkat sikeresnek tekinteni és nem gondoljuk azt, hogy sikeresek vagyunk? Ez nem lehetetlen. Eddigi élettapasztalatainkat a hiedelmeinknek köszönhetjük. Most itt az ideje, hogy elkezdjünk foglalkozni néhánnyal ezen hiedelmeink közül.
A hiedelmeink olyan gondolataink, amelyekre rábízzuk, hogy irányítsák az életünket.
Miért van az, hogy amit az egyik személy kincsnek tekint, azt a másik semmibe sem veszi?
Miért van az, hogy amikor két személy kihívással találja szemben magát, akkor az egyik biztos bukásra számít, a másik viszont, a nehézségben a siker elérésének egyik indokát látja meg?
A legtöbb ember elfogadja a saját kifogásait, és alig képes egyről kettőre jutni az életében. Éppen hogy csak a megélhetésüket képesek biztosítani, szemben azzal a néhány agilis jó összpontosító képességgel rendelkező egyénnel, akik sikeresek - no nem csupán elboldogulnak az életben valahogy, hanem mesteri módon megtervezik és meg is valósítják az életcéljaikat.
A döntő többség hajlamos elhinni, hogy a gyermekkor és a felnőttkori események formálták az életpályájukat. A valóságban viszont nem az események alakítják az életünket, hanem a hiedelmeink és az, ahogyan értelmezzük azokat. Ennek van döntő jelentősége.
Szakíts az önkorlátozó hiedelmeiddel!
Bizonyára ismersz olyan remek személyeket, vagy hallottál olyanokról, akik az elszenvedett sérelmek és veszteségek ellenére győztesen élték túl a megpróbáltatásokat, ahelyett, hogy áldozatként omlottak volna össze.
Gondolj azokra az emberekre, akik háborús viszonyok között éltek, fogságba estek, és akiket fogvatartóik megkínoztak.
Sokan közülük belehaltak a megpróbáltatásokba és voltak, akik öngyilkosságba menekültek. De a foglyok közül néhányan úgy döntöttek, hogy hinni fognak az életükben és az egyéniségük erejében.
Sohasem a környezet számít, és nem az események szokták játszani a döntő szerepet, hanem az, hogy milyen jelentőséget tulajdonítunk ezeknek a történéseknek.
Az a fontos, hogy mi miként tekintünk ezekre a dolgokra, és hogyan értelmezzük azokat, hiszen ettől függ, hogy kik vagyunk jelenleg, és mivé válunk a jövőben. A hitünkön múlik az, hogy belekezdünk-e egyáltalán és megnyerjük-e az életjátszmánkat, vagy a fedetlen lelátón ülve csupán szemléljük a körülöttünk zajló eseményeket.
A hit az, ami elválasztja a nyerteseket a panaszkodóktól és a bajnokokat a tökfejektől!
A hitünk egy vezérlő berendezésként tájékoztat bennünket arról, hogy milyen esemény fog örömöt szerezni számunkra és mi fog fájdalmat okozni.
Bármilyen esemény is történik az életünkben, a következő két gondolat szokott felmerül a fejünkben:
Ez most örömöt vagy fájdalmat fog nekem okozni? Mit kell tennem, hogy elkerüljem a fájdalmat, és örömben részesüljek?
Ezekre a kérdésekre adandó válaszunkat a hiedelmeink fogják meghatározni.
A hiedelmeinket azok az általánosításaink befolyásolják, amelyeket az öröm- és fájdalomérzésünkkel kapcsolatban magunkénak vallunk. Cselekedeteinket ezek az általános hiedelmeink vezérlik melyek az életutunk irányát és minőségét is meghatározzák.
"Ha azt hiszed, hogy meg tudod csinálni, vagy ha azt, hogy nem, - neked lesz igazad!"
(Henry Ford)
Ajánlott olvasmány: Hiedelmeink hatalma
Jeffrey Combs cikke alapján készítette Kajárik Béla
|