Kiyosaki javaslata:
kln iskolarendszer a vllalkozk s az alkalmazottak kpzsre
A napokban jelent meg Robert Kiyosaki javaslata az USA Today napilapban. A npszer „Gazdag papa, szegny papa” knyvsorozat szerzje egy cikkben arrl fejti ki a vlemnyt, hogy az amerikai iskolk leckt vehetnnek az elmlt vtizedek sikeres vllalkozitl. Szerinte az olyan kzismert sikeres vllalkozk, mint Henry Ford (autgyros), Bill Gates (Microsoft), Steve Jobs (Apple), Sergey Brin s Larry Page (Google) meghatroztk a kvetend tvonalat, azonban a vllalkozi mentalitshoz vezet t ppen az, amelyen az amerikai iskolk meglehetsen ritkn szoktak haladni.
Az USA jelenlegi 9,7 %-os munkanlklisgi rtja alapjn a jelenlegi helyzetet sokak szerint csupn egy “nvekv munkanlklisggel egytt jr gazdasgi fellendlsnek” lehetne nevezni.
Mi ebben az esetben a teend? – merl fel a krds.
![srac-szamol-j](http://kajarikbela.hu/wp-content/uploads/2010/02/srac-szamol-j.gif)
gy a problma, mint annak megoldsa is egyarnt az amerikai oktatsi rendszerben s annak mostani varzsigjben keresend:
“Jrj iskolba s szerezz egy j bizonytvnyt magadnak, gy megkaphatsz majd egy jl fizet llst.”
Mindez egyszerbben elmondva gy hangzik:
“Jrj iskolba s legyl alkalmazott!”
De a helyzet az, hogy tlsgosan sok van ma mr az alkalmazottakbl, s pont emiatt van ez a munkanlklisgi problma is. A fiatalok ma kijnnek az iskolkbl s nem kapnak magunknak llst. Ezzel egy idben a szleik kzl nem kevesen visszalnek az iskolapadokba, hogy tkpezzk magukat. De aztn k sem tallnak maguknak semmilyen llst…
Az egy letre szl jl fizet lls gondolata ma mr csupn egy igazi amerikai lomnak tnik – kornt sem felel meg a realitsoknak. Az alacsony munkabrek s az olcs, nagy teljestmnyre kpes technolgik korban az amerikai munkahelyek gyorsabban sznnek meg, mint amilyen sebessggel folyik azok klfldre teleptse.
A ktplys oktatsi rendszer tlete Robert Kiyosaki szerint:
„Az amerikai oktatsi rendszernek egy innovcis injekcira van szksge, olyanra, amire ppen a vllalkozk kpesek. Kt klnbz kzoktatsi kpzsi programra van igny: egyre az alkalmazottak oktatsra s egy msikra a vllalkozk kpzsre.”
A vllalkozk kpzse majdnem ellenkez mdszerekkel kell, hogy trtnjen, mint amilyeneket az alkalmazottaknl hasznlnak.
Egy msik kzs vons Henry Ford, Bill Gates s Steve Jobs esetben, hogy valamennyien kimaradtak az iskolikbl. Ez nem azt jelenti, hogy az oktatsra nincs szksg, de a vllalkozk edzsi programja egszen ms, mint az alkalmazottak. Legalbb olyan klnbsg van kzttk, mint a hagyomnyos oktats s a katonai fiskolk kpzsi rendszere kztt.
Kiyosaki a Gazdag papa, szegny papa cm knyvben szmos olyan tapasztalatt tette kzz, amelyekre az amerikai katonai fiskolai kpzs keretben tett szert.
![helikopter](http://kajarikbela.hu/wp-content/uploads/2010/02/helikopter.jpg)
1965-ben ugyanis, egy kis Hawaii teleplsrl elutazott New Yorkba a West Point-i Katonai Akadmira, hogy felsfok kpzsben rszesljn. Ezt kveten 6 ven keresztl piltaknt szolglt az Amerikai Hadseregben. Kt alkalommal Vietnamban is volt harci bevetseken. Szmos a valdi letben boldogulshoz nlklzhetetlen kszsgre s jellemvonsra tett szert ezalatt, amelyek vllalkozknt nagy hasznra vltak.
A hadseregben elrt sikerek jl kpesek elre jelezni az zleti vilgban vrhat sikeres szereplst.
Kiyosaki azt mondja: “Ha n mkdtetnm az amerikai oktatsi rendszert, akkor a hazai katonai akadmik mintjra ltrehoznm az Amerikai Vllalkozk Akadmijt. A felvteli vizsgk nagyon szigorak lennnek; a tanterv sokban klnbzne a hagyomnyos egyetemi tantervektl.”
Mind az t amerikai katonai akadmin az a gyakorlat, hogy az elsves hallgatk az els tantsi napon kvlrl megtanuljk elmondani az akadmiai kldets szvegt. A hadseregben a kldets teljestse fontosabb, mint maga az let. A katonasgtl leszerelst kveten Robert Kiyosaki sajt vllalkozsba kezdett, s azt ltta, hogy szmos MBA vgzettsggel rendelkez vezet kizrlag csak a pnzre koncentrlt, az szmukra kizrlag csak a pnzszerzs jelentette a kldetst. Abban az esetben, ha a kltsgek cskkentst alkalmazottaik elbocstsa rn tudtk csak megvalstani, akkor habozs nlkl megtettk ezt a lpst.
“A hadseregben egy ilyen dnts elkpzelhetetlen volna. A hadsereg tisztjeknt az volt a kldetsnk, hogy szolgljuk a haznkat s lve hozzuk haza a katoninkat. Belnk neveltk, hogy a kldetsnk sokkal fontosabb, mint az letnk.” – mondja Kiyosaki.
Szerinte az Amerikai Vllalkozk Akadmin vgzettek kldetse abban llna, hogy a vllalkozsuk intenzv fejlesztse rvn stabil, jl fizet llsokat hozzanak ltre a munkavllalik szmra. Napjainkban ugyanis szmos olyan vllalatvezet hoz meg a vllalata megmentse rdekben leginkbb jelents eladsodshoz vezet dntst, aki arra lett megtantva, hogy e clbl a vllalati sszevonsok s cgfelvsrlsok mdszert alkalmazza. Termszetesen egy ilyen dntssel a rszvnyesek krben npszersgre lehet szert tenni, azonban ezzel egyidben az alkalmazottak foglalkoztatsnak kockztatsval s klnfle vesztesgekkel is szmolni kell.
Valdi munkahelyek teremtse
Ismert mdszer az, hogyha egy vllalatvezet kptelen a cge termszetes nvekedst elsegteni, akkor gyakran folyamodik a cg rszvnyeinek felvsrlshoz, azt a ltszatot keltve ezzel, hogy a rszvnyeik ra emelkedik – ismt azzal a cllal, hogy a rszvnyesek elgedettek legyenek s a vezrigazgat pedig megrizhesse az llst. Ezt zleti manipulcinak nevezik, s nem pedig egy stabil vllalati fejldst biztost kldetsnek. Mindebbl az a tanulsg, hogy a pnz sokkal fontosabb, mint egy hsges alkalmazott.
Kiyosaki vlemnye szerint “Az Amerikai Vllalkozk Akadmijn kizrlag csak valdi tapasztalattal rendelkez vllalkozk oktathatnnak. Arra krnm ket, hogy vente 1 dollr fizetsrt dolgozzanak. Amennyiben k valdi vllalkozk lennnek, gysem lenne szksgk a pnzre. Ugyanazzal a cllal oktatnk a dikokat, mint amilyennel azok folytatnk a tanulmnyaikat: Az lenne mindkettjk kldetse, hogy olyan vllalkozk szlessenek, akik az orszg szmra kpesek lesznek stabil munkahelyeket ltrehozni.”
![iskolabusz](http://kajarikbela.hu/wp-content/uploads/2010/02/iskolabusz.jpg)
“Akr egyetrtenek velem, akr nem, remlem, rthet az, hogy tbb vllalkozt kell kikpeznnk – hiszen csak a vllalkozk kpesek valdi munkahelyeket teremteni. El kell kteleznnk magunkat a kvetkez j kldets mellett: A munkahelyeket a valdi munkahelyteremtk hozhassk ltre!” (Robert Kiyosaki)
Forrs: Kajrik Bla |