Mirt tallunk diplomval nem rendelkezket az igazn sikeres vllalkozk kztt?
Bizonyra elgondolkoztl mr azon, hogy szmos olyan pldt tudsz megemlteni, - akr az ismerskrd tagjait is belertve - amely azt bizonytja, hogy nem ritka azon esetek szma, ahol diplomsok npes csapata diplomval nem rendelkez szemlyek vllalkozsban alkalmazottknt dolgozik. Hogyan lehetsges ez? Merl fel a krds.
A vlasz rszben azzal magyarzhat, hogy az iskolai vgzettsg, legyen az akrmilyen magas szint, nem ad garancit a vllalkozi adottsgokkal rendelkezsre.
Erre bizonytkknt szolglhat Donald Trump egyik idzete:
"Brmennyire becslm is a felsoktatst, olykor gy tnik, hogy az tlagosnl tbb
jzan sszel rendelkez emberek az let iskoljbl kerlnek ki."
|
Robert Kiyosaki ezzel kapcsolatban a kvetkezket mondja:
"Ami konkrtan engem illet, n sem jeleskedtem az iskolban. Szmomra a suli nem a megfelel krnyezet volt. Gazdag apmhoz hasonlan a gyakorlati let az a krnyezet, amelyben a tehetsgem kibontakozik. Ha megmaradtam volna az egyetemek vilgban, nem sokra vittem volna."
"... felismertem, hogy az oktatsbl hinyzik egy ltfontossg dolog: hagyomnyos oktatsi rendszernk nem kszt fel minket a val vilgra, csak arra, hogy alkalmazottak legynk."
|
Korbban n is sokat trtem a fejem azon, hogy mi az, amit nem oktatnak az iskolkban, s nlklzhetetlen az letben val boldogulshoz.
Egy fzetben kezdtem el feljegyezni a kzoktatsi intzmnyekben nem tantott, de ltalam szksgesnek tlt "tantrgyakat". Nem nyjtanak ugyanis segtsget az olyan kszsgek kifejlesztsben, mint a: tanulsi stlusunk megtallsa, clkitzs, kitarts, kudarctr kpessg, pozitv belltottsg, nmotivl kpessg, nfegyelem, kapcsolatpts, egyttmkdsi kpessg, felelssgvllals, konfliktuskezels, kezdemnyezkszsg, sikeres szemlyek gondolkodsi szoksainak elsajttsa, bizalomkelts, jvkpalkots, szakmai tudsunk s kpessgeink rkestse, stb.
Mennyivel knnyebb lenne megjsolni a 20 ves rettsgi tallkozn mr sikeres letplyrl beszmol egykori dikok nvsort, ha a fenti "tantrgyakbl" korbban osztlyoztk volna ket...
A tapasztalat szerint ekkor mr tbbnyire nem a kitn tanulk szoktak az len lvk soraiban lenni... Bizonyra nem vletlenl!
A mai viszonyok mellett, ugyanis egy, a ktelez tantrgyakbl jeles osztlyzatokat szerz kitn tanul, joggal szmt arra, hogy neki majd az letben is sorra fogjk osztogatni a kivl jegyeket. Csak az iskola befejezst kveten fog rdbbenni az illet, hogy szmos - az letben val boldogulshoz - nlklzhetetlen tantrgy nem szerepelt az iskola programjban, mg fakultatv formban sem...
Minden a vletlenre lett bzva. Nevezetesen arra, hogy az illet rokonsgban vagy ismers krben akad-e legalbb egy olyan szemly, aki felvilgostja t a valban nlklzhetetlen "alaptantrgyakrl", s tmutatsokkal is tud szmra szolglni azok elsajttshoz.
Egy id utn rjttem, hogy a fent ismertetett tantrgyaknl is sokkal fontosabb az emberekkel val szrts, bnsmd, egyttmkds, ms szval az emberekhez rts (belertve az nmagunkhoz rts) tudomnya. Ezt lenne rdemes tantani mr az ltalnos iskola els osztlytl kezdve az egyetem utols vfolyamig...
"Ami engem illet, azrt a kpessgrt, hogy valaki az emberekkel megfelelen tud bnni, hajland vagyok tbbet fizetni, mint brmi msrt az egsz vilgon."
(John D. Rockefeller)
|
Hiszen letnkben a plyafutsunk jelentsebb fordulpontjainl, mindig meg tudunk egy - egy szemlyt nevezni, akinek hlsak vagyunk az "utunk egyengetsrt". Bizonyra minderre nem kerlt volna sor, ha nem alaktottunk volna ki az illetvel egy valban mkdkpes kapcsolatot.
Az igazi vllalkoz egynisgek leginkbb a lelki edzettsgkkel tnnek ki a kortrsaik kzl. Sokkal jobban kpesek elviselni a feszltsggel tlttt pillanatokat, a kudarchelyzetekbl jval rvidebb id alatt kpesek kijnni. Btrabban merik felvllalni a kalkullt kockzatokat, sokkal jobban bznak a sajt kpessgeikben, mint az tlagemberek.
Nem vletlen, hogy Robert Kiyosaki egyik megfogalmazsa szerint is:
"Tbbnyire azrt nem sikeresek az emberek, mert nem hajlandk vllalni
a szemlyes ktely s az rzelmi frusztrci idszakt."
|
Ktsg kvl napjainkban is megri felsfok kpestst szerezni, fknt azoknak, akik alkalmazottknt kvnnak elhelyezkedni. A felvtelhez ugyanis elfelttel a magas szint szakmai kpessg. Azonban ma mr azt is tapasztaljuk, hogy a felvtel eltt a vllalatok humn ergazdlkodsi szakemberei egyre komolyabban rdekldnek az rzelmi intelligencia tmakrbe tartoz kpessgeink fejlettsgi llapota irnt. Tbbek kztt a jelentkezket a csoportos munkavgzsre alkalmassg szempontjai alapjn is tesztelik.
"Az rzelmi tudatossgot nem oktatjk az iskolban. Amikor dolgozni kezdnk, mr jl tudunk olvasni, rni s beszmolt kszteni. rzelmeink kezelse azonban - fknt egy komolyabb kihvs esetn - sokunknak problmt okoz. Pedig a j dntshez trgyi tuds mellett nismeretre s rzelmeink kezelsben val jrtassgra is szksg van. Mgpedig akkor, amikor azt a legnehezebb alkalmazni." (Travis Bradberry s Jean Greaves az rzelmi intelligencia sikerkalauz trsszerzi)
|
Karen Stone McCrown vlemnye szerint:
"Az rzelmi pallrozottsg legalbb annyira fontos rsze a mveltsgnek,
mint a matematikban vagy az olvassban val jrtassg."
|
Bizonyra rdemes a fenti gondolatokat figyelembe venni, ha boldogulni szeretnnk az letnkben!
Egybknt pedig el lehet gondolkodni azon is, hogy szmos nerbl sajt jltt megalapoz szemly felsfok vgzettsg megszerzse nlkl rte el a sikereit.
Ha csupn az informcis technika ipargt vesszk figyelembe, az ott kimagasl anyagi sikerekkel bszklkedk legjobbjai, Bill Gates, Paul Allen, Michael Dell valamennyien kibuktak az egyetemrl...
Most pedig a figyelmedbe szeretnm ajnlani Steve Jobsnak - az APPLE cg vezrigazgatjnak - a Stanford Egyetem 2005-ben vgzett hallgatinak mondott avat beszdnek video felvtelt (magyar felirattal).
Rszemrl teljes mrtkben egyetrtek Randy Gage - MLM guru - albbi megllaptsval:
"Eljtt az ideje annak, hogy az emberek jvedelemszerz foglalkozst leginkbb ne a szlktl rkltt szakmk hatrozzk meg, hanem a msoktl tvett gondolatmenetek, szjrsmintk s logikai kvetkeztetsek."
|
Forrs: Kajrik Bla
|